Firma SoftLayer to obecny na rynku od 2005 roku usługodawca hostingowy, który specjalizuje się w rozwiązaniach cloudowych (od 2013 roku usługę rozwija IBM). Obecnie do dyspozycji klientów jest 13 serwerowni zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie. Wysoka elastyczność sprawia, że usługa zdobyła zainteresowanie zarówno małych, powstających firm, jak i korporacji utrzymujących dziesiątki złożonych projektów.

W związku z nową ofertą Softlayer, każdy nowy klient może za darmo testować jeden wirtualny serwer przez miesiąc. Dokonać tego można poprzez odwiedzenie strony internetowej: http://www.softlayer.com/info/free-cloud, następnie kliknięcie “Order now” i uzupełnienie formularza o dane adresowe oraz informacje o karcie płatniczej.

Podczas składania zamówienia można wybrać jedną spośród ośmiu serwerowni (5 w USA, 2 w Azji i 1 w Europie) oraz jedną z czterech dystrybucji Linuxa (Centos, Debian, Ubuntu, Vyatta).

Darmowy serwer testowy posiada następujące parametry:

CPU: 1x 2.0 GHz (rdzeń)
RAM: 1 GB
Pojemność dyskowa: 25 GB
Publiczny transfer: 5000 GB
Adresy IPv4: 1
Port: 100 Mbps (sieć publiczna) / 100 Mbps (intranet)
Technologia wirtualizacji: Citrix Xenserver

 

Serwer zostanie dostarczony zaraz po weryfikacji złożonego zamówienia przez pracownika.

Unikalne cechy Softlayer

API

Wszystkie czynności, które można wykonać ręcznie poprzez panel klienta (ang. Customer Portal) mogą w razie potrzeby zostać przeprowadzone z użyciem otwartego interfejsu programistycznego. Softlayer’s Application Programming Interface posiada ponad 2200 udokumentowanych metod pozwalających na interakcję z 180 odrębnymi usługami. Dzięki temu możliwe jest zintegrowanie w pełni automatycznego systemu zarządzania infrastrukturą dopasowanego do potrzeb danego projektu. API dostępne jest za pośrednictwem interfejsów SOAP, REST i XML-RPC.

Panel klienta

Obszerny interfejs umożliwia zarządzanie kontem, produktami i usługami uzupełniającymi narzędzia do zarządzania systemem operacyjnym. Wielu użytkowników preferuje zarządzanie z użyciem Panelu Klienta (ang. Customer Portal), który jest graficznym interfejsem dostępnym przez przeglądarkę internetową. W obrębie Panelu Klienta dostępne są funkcjonalności związane z każdym aspektem chmury, od detali konta użytkownika i rachunków, po zarządzanie urządzeniami i load balancing.

Aplikacje mobilne

W sytuacjach kryzysowych wydajne zarządzanie chmurą Softlayer jest możliwe z użyciem smartfona lub tabletu. Darmowe aplikacje na iOS, Androida i Windows Phone umożliwiają dostęp do najbardziej istotnych parametrów konta.

Wiersz poleceń

Osoby techniczne mogą znacznie zwiększyć wydajność swojej pracy wykorzystując wiersz poleceń, bazujący na Softlayer API Python Client. Interfejs ten umożliwia wydawanie poleceń w sposób znacznie wygodniejszy niż ręczne wywoływanie API, a jednoczesnie nie wymaga trybu graficznego. Sprawia to, że jest on kompatybilny z każdym systemem operacyjnym, przy minimalnych wymaganiach.

Sieć publiczna

Redundantna sieć oparta na rozwiązaniach firmy Cisco™ oferuje wysokiej jakości podłączenia do sieci szkieletowej. Sumaryczna przepustowość sieci SoftLayer przekracza 2000 Gbps. Pomiędzy serwerowniami znajdującymi się w różnych lokalizacjach zainstalowane są łącza o przepustowości 20 Gbps, gwarantowanej przez światowej klasy usługodawców.

Sieć prywatna

Sieć prywatna ułatwia kontrolę nad serwerami i ich komunikację, jednocześnie udostępniając wachlarz wygodnych w użyciu i bezpiecznych usług. W obrębie sieci prywatnej występują trzy główne scenariusze komunikacji:

  • Serwer <> Serwer: Dwa serwery działające w obrębie chmury SoftLayer mogą komunikować się ze sobą poprzez bezpieczną, prywatną sieć o prędkości dochodzącej do kilku gigabitów na sekundę. Transfer pomiędzy serwerami jest darmowy i nielimitowany.
  • Serwer <> Usługa: Prywatna sieć VLAN i wszystkie podłączone do niej serwery mają dostęp do NAS (Network Attached Storage), SAN (Storage Area Network), systemu DNS, repozytoriów pakietów i innych usług dostępnych w obrębie backendowej sieci. Wszystkie połączenia są szyfrowane, a transfer jest darmowy i nielimitowany.
  • VPN <> VLAN: Za pośrednictwem PPTP lub IPSEC VPN możliwe jest bezpośrednie podłączenie zdalnego komputera do prywatnej sieci VLAN. Dzięki temu możliwe jest odwoływanie się do serwera poprzez jego prywatny, wewnętrzny adres IP i uzyskanie bezpośredniego dostępu do wszystkich wewnętrznych usług (SSH, FTP, etc).

Wszystkie te funkcjonalności sprawiają, że SoftLayer jest niczym pudełko klocków LEGO. Chmura SoftLayer, analogicznie jak klasyczny zestaw klocków LEGO nie specjalizuje się w stronę konkretnych, narzuconych rozwiązań w zamian umożliwiając zbudowanie absolutnie wszystkiego, co przyjdzie na myśl projektantowi. Obecnie SoftLayer to jedyna tak zaawansowana infrastruktura cloudowa dostępna na rynku.